Somogy megye közepén, Kaposvár és Balatonlelle között félúton a 67-es főút nyomvonalán fekszik Mernye. A Kaposvártól 17 km-re északra, a Balatontól 30 km-re délre található. Az 1600 lelkes település jellegzetessége, hogy csaknem teljes hosszában az út mellett jobbról és balról is széles füves sáv van. Ez az egykori mezőváros vásártartási jellegére emlékeztet, hiszen egyik oldalon a ló, a másikon a marhavásárt tartották. A nagyközséghez tartozik a Mernyétől négy kilométerre fekvő Mernyeszentmiklós is, egyetlen utcáját Kossuth Lajosról nevezték el, s az 50 házban kevesebb, mint kétszázan élnek. E kettősség miatt, kultúrház mindegyik falurészen épült, illetve a nyugdíjas szervezetnek is két csoportja van.
Mernye közepén áll a jelenleg magánkézben lévő piarista kastély, illetve a domb tetején a templom. Itt a kereszteződésben ágazik el az út Somodor felé. Autóbuszok gyakran járnak, mind a megyeszékhely, mind a Balaton irányába. Működik a vasútállomás is, ám ezt ma már csak teherszállításra használják. A központi szerepe jelentős gazdasági előnyökkel jár. A turizmus szempontjából sem utolsó az elhelyezkedése, hiszen a gyógyfürdőjéről híres Igal, és a balaton is gyorsan megközelíthető.
A régi Kaposgép gyárterületén kisvállalkozók telepedtek meg. Szabad csarnok azonban még mindig van kiadó és eladó. E mellett jelölték ki a még közművesítetlen területen az ipari telep további részeit. A gyártelep jó infrastruktúrájú, megközelíthetősége is kiváló.
A település minden közművel rendelkezik. A 2,2 miiiiárd forintos szennyvízcsatorna beruházás 2008-ban fejeződött be, az Orci patak völgyében lévő településekkel közösen.
Mernyén számos kisebb családi gazdaság működik, akik a szántóföldi művelésből keresik a kenyerüket. Szőlő csak a zártkertekben van, ám az Öreghegyi szőlőültetvényekkel a kertbarát szövetség szeretne bekapcsolódni egy kistérségi borútba, amely még csak tervezés alatt van.
Az önkormányzat tervezi a régi tsz iroda átalakítását idősek otthonává. Az épületben konyha, az emeleten lakások kapnának helyet.
Az általános iskolában 240 gyerek tanul. Ők Mernyéről, Somogygesztiből, Polányból és Szentgáloskérről járnak. A nyolc osztálynak tornaterem, öltöző, számítógépes terem, és könyvtár áll a rendelkezésére. Az három óvodai csoport, az iskola épületének földszintjén működik.
Gasztronómia
A mernyeiek gasztronómiai címernövénye a krumpli. A monda szerint a mernyeiekre azért ragasztották a "krumplisok" gúnynevet, mert a téli hidegben az asszonyok vásározáskor mindig krumpliszsákra térdeltek.
2003.-tól 2010.-ig a Különleges Asztali Örömök Somogyban gasztronómiai programsorozat keretein belül, nyolc alkalommal került megrendezésre a Mernyei Krumplis Fesztivál, melyen a résztvevő csapatok főzőversenyen mutathatták meg, hogy milyen sok féle étel készülhet egy ilyen egyszerű és könnyen termeszthető alapanyagból. A főzőversenyen 18 - 20 csapat indult, akik különféle kategóriákban készítették el ételeiket sülve, főve. A fesztivál programját kultúrális programok sokasága is színesítette.
Községünk életében aktív szerepet tölt be a "Mernye - Geszti Kertbarátok" Egyesület.
1980.-ban alakult meg a Mernyei Kertbarát Kör a kaposvári Móricz Zsigmond Művelődési Ház irányításával. Majd később önállósodtak és 2003.-tól egyesületté váltak.
Céljaik, tevékenységeik
- Kertészet
- Szőlészet
- Borászat
- Képességfejlesztés
- Ismeretterjesztés
- Szakmai továbbképzések, előadások szervezése
- A minőségi bortermelés előmozdítása
- Környezetvédelmi tevékenység
Az egyesületet öt tagú elnökség irányítja, elnökük Illés Csaba, helyettes elnökük Székely Tamás. Felügyelő bizottságuk szintén öt taggal működik, a felügyelő bizottság elnöke Horváth Lajos.
Évente előadásokat szerveznek, tavaly, a 2013-as évben egy 12 előadásból álló sorozatot hallgathattak meg az egyesület tagjai, valamint a meghívottak, melynek címe "Talajműveléstől betakarításig" volt. Ez átölelte a kertészetet, szőlészetet, borászatot, ökológiai termesztést, valamint a környezetvédelmet. Az előadás-sorozatot pályázaton nyerték. Már több esetben pályáztak, és különböző eszközöket nyertek a pályázatokon.
Rendszeresen tartanak borversenyeket, mely már a Kertbarátkör idejében elkezdődött, de igazán rendszeressé az egyesületi lét óta vált. Évente több alkalommal vesznek részt borversenyeken, így Kaposváron, Kaposfüreden, Felsőmocsoládon, Igalban és Mernyén is. A borversenyek számukra igen jó eredményekkel szoktak záródni, ez köszönhető annak, hogy az előadások során megfogadják a borászok tanácsait. Általában arany, ezüst és bronz érmekkel térnek haza a borversenyre nevezetteink.
Minden évben ezen kívül szakmai kirándulásokon vesznek részt, általában borvidékekre tervezik kirándulásaikat. Jártak már Tokajban, Egerben, a Dél-Balatoni borvidék egyes állomásain, Szekszárdon, Villányban, Etyeken, Móron és még más helyeken is.
Önkormányzati támogatásokból és a tagdíjakból tartják fenn magukat. minden évben segítőleg részt vesznek a mernyei falunapon is. Az idei borversenyüket a falunapra tervezik.